Посадова особа, що склала ПН/РК, має намір звільнитися: чи може інша уповноважена особа зареєструвати їх у ЄРПН

Якщо посадова особа, яка склала податкові накладні та розрахунки коригування (ПН/РК) написала заяву про звільнення: чи має право інша уповноважена особа зареєструвати їх у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН)? 

Відповідно до вимог Податкового Кодексу України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями, а також відповідно Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, включаючи зміни, має бути здійснена реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. 

Згідно цих Порядків, не приймаються на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні та розрахунки коригування, складені до звільнення або зміни посадових чи уповноважених осіб.   

Відправлення на реєстрацію має відбутися тільки після звільнення або зміни посадової чи уповноваженої особи, якою вони були складені. Остаточне оформлення податкових накладних та розрахунків коригування, включаючи виписку та реєстрацію має завершитись до звільнення або зміни посадової чи уповноваженої особи, якою вони були складені.

Податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної приймаються до Єдиного реєстру податкових накладних у разі дотримання вимог:

 • п. 192.1 ст. 192,
 • пп. 200 прим.1. 3, 
 • пп. 200 прим.1.9 ст. 200 прим.1, 
 • пп. 201.1, 201.10, 
 • пп. 201.16 ст. 201 Кодексу,

Також з урахуванням Законів України:

 • від 05 жовтня 2017 року № 2155-VІІІ «Про електронні довірчі послуги»,
 • від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», 
 • Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 31.07.2020 №261).

Стаття 201 Податкового Кодексу України визначає, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку повинен мати:

 • податкову накладну в електронній формі з дотриманням усіх умови реєстрації у порядку, згідно законодавству,
 • на податковій накладній має бути кваліфікований електронний підпис уповноваженої платником особи, 
 • реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Увесь електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом має здійснюватися відповідно до Податкового Кодексу України та Законів України № 851 та №2155.

Для ідентифікації автора електронного документа відповідно до ст. 6 Закону № 851 використовується електронний підпис, накладанням е-підпису завершується створення електронного документа.

Згідно пункту 10 Порядку № 1246,  визначено, що до ЄРПН приймаються податкова накладна або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням:

 • кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера або кваліфікованого електронного підпису керівника,  у разі відсутності у постачальника чи продавця посади бухгалтера. Кваліфікована електронна печатка накладається у разі наявності постачальника чи продавця, що є юридичною особою;
 • кваліфікованого електронного підпису постачальника чи продавця, що є фізичною особою – підприємцем.

Керівник платника податків має право на:

 • Визначення переліку уповноважених осіб платника податків, які наділяються правом підписання, подання;
 • Зміну переліку уповноважених осіб платника податків, які наділяються правом підписання, подання; 
 • Надання дозволу на отримання ними документів та інформації від імені платника податків; 
 • Визначення їхніх повноважень.

Увага!

Варто враховувати, що податкові накладні та розрахункові коригування, які були складені до звільнення або зміни посадових чи уповноважених осіб, не відправляються на реєстрацію після звільнення чи зміни посадових або уповноважених осіб, якими вони були складені, такі документи ПН/РК не приймаються на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Повний цикл оформлення ПН/РК (виписка та реєстрація) має бути завершений до звільнення/зміни посадових (уповноважених) осіб, якими вони були складені.